Biokovo

Masyw górski Blokova

Biokovo to masyw górski, którzy ciągnie się wzdłuż Riwiery Makarskiej w Dalmacji i liczy sobie ponad 35 km długości oraz prawie 10 km szerokości. Swoją popularność zawdzięcza kilku względom: jest to najdłuższy i najwyższy masyw górski w tym obszarze, a dodatkowo biegnie wzdłuż linii brzegowej, sprawiając, że okoliczne miejscowości są jeszcze bardziej urokliwe.

Z uwagi na swój charakter – wapienne, ostre i strome ściany, które można podziwiać znad morskiego brzegu – masyw ten przede wszystkim przyciąga fanów wspinaczki, zarówno tej organizowanej indywidualnie, jak i przez lokalne biura podróży.

Przez Biokovo ciągnie się kilka szlaków turystycznych, przy których stoją schroniska dla wędrowców, przydatne przy nagłej zmianie pogody. Szczyt zdobyć można zarówno pieszo, jak i rowerem, podążając jedną z asfaltowych dróg. Większość szlaków, zwłaszcza prowadzących z Makarskiej, wiedzie na najwyższy szczyt tego pasma, czyli górę św. Jerzego (1762 m. n. p. m.). Na górze znajduje się wieża telewizyjna oraz pochodząca jeszcze z połowy XVII wieku kapliczka poświęcona św. Jerzemu. Z samego szczytu rozciąga się imponujący widok zarówno na Morze i okoliczne wyspy oraz miasta, jak również na szczyt Monte Calvo, położony we Włoszech, ponad 250 km dalej.

Dodaj komentarz