Chorwacja

Wakacje w Chorwacji

Chorwacja to przepiękny kraj pełen malowniczych widoków i uśmiechniętych mieszkańców. Wiele turystów ceni sobie to miejsce tak bardzo, że z przyjemnością wraca tu niemal co rok. Przed wybraniem się na wymarzone wczasy właśnie do Chorwacji warto jednak zapoznać się z paroma informacjami dotyczącymi tego kraju, tak by odpowiednio przygotować się na wyjazd.

Choć najbardziej popularnym terminem na odwiedzenie tego kraju jest lato, to jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że można się także właśnie wtedy spodziewać tłumów, korków na drogach i kolejek. I choć w czerwcu jest jeszcze w miarę przyjemnie, to już w lipcu i sierpniu sytuacja staje się mniej komfortowa.
Najlepszymi terminami na przyjazd do Chorwacji niewątpliwie okażą się miesiące przed i po sezonie. Maj, czerwiec i wrzesień wydają się wręcz idealne, zwłaszcza że można wtedy liczyć zarówno na piękną pogodę, jak i niższe ceny. Już w maju zaczyna być przyjemnie ciepło, a ponieważ to jeszcze nie sezon nie trzeba obawiać się tłumów.

Chorwacja to nie tylko wspaniałe warunki klimatyczne czy rajskie widoki, lecz również wciąż niższe ceny niż chociażby w zachodniej Europie. Noclegi także są stosunkowo niedrogie, niezależnie od tego, czy wybieramy apartament czy pokój w hostelu. Walutą w tym kraju jest kuna (1 zł to około 1,75 kuny).

Autostrady w Chorwacji są płatne, a przykładowe ceny żywności to od 6 do 8 kun – chleb, woda 1,5 litrowa – prawie 6 kun, gruszki i kiwi to około 14 kun za kilogram, a za karton soku pomarańczowego zapłacimy prawie 13 kun. Ceny w restauracjach zaś są porównywalne z polskimi, a koszty paliwa nieco niższe niż w innych krajach należących do Unii Europejskiej.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyprawą do Chorwacji…

Chorwacja słynie raczej z kamienistych i żwirowych plaż, więc warto ze sobą zabrać obuwie do pływania, zwłaszcza że można tu napotkać jeżowce, czy też ostre skały na dnie morza.  Przydadzą się też okulary, bowiem woda jest tutaj niezwykle słona i może szczypać w oczy. Słońce opala tu bardzo szybko, więc koniecznie trzeba mieć krem z filtrem oraz wszystko, co uchroni przed ewentualnymi poparzeniami.

Woda jest tu krystalicznie czysta i ma piękny, turkusowy kolor. Prócz plaż ulokowanych nad Adriatykiem warto jednak zobaczyć także takie perełki jak Park Narodowy Jezior Plitwickich, czy Park Narodowy Krka. Piękno natury w Chorwacji bowiem zapiera dech w piersiach.

Wakacje w tym niezwykłym kraju to niezapomniane doznania i mnóstwo atrakcji. Można tu głęboko odpocząć ciesząc się każdą chwilą, malowniczymi krajobrazami i życzliwością mieszkańców. Ogrom miejsc wartych odwiedzenia sprawia, że nie sposób się tu nudzić, a ich różnorodność, że każdy znajdzie coś dla siebie. Chorwacja potrafi oczarować, dodatkowym jej atutem zaś jest bezpieczeństwo, niskie ceny i to, że znajduje się naprawdę blisko.

Gdzie szukać ofert na wypoczynek?

Dodaj komentarz