Medvednica i Rijeka

Wieża zegarowa w Rijece

Pasmo gór Medvednica to doskonałe miejsce na urlop dla wszystkich fanów pieszych wędrówek, którzy z kolei nie przepadają za morzem. To również świetna baza wypadowa do zlokalizowanego na południu Zagrzebia, oddalonego jedynie o 40 km do gór. Cała Medvednica należy do Kotliny Panońskiej – obszaru leżącego na terenie kilku różnych państw.
Góry nie są zbyt wysokie – najwyższy ze szczytów, Sljeme, liczy sobie 1302 m. n. p. m. – jednakże jest bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie. Po górach poruszać się można zarówno pieszo, jak również specjalnymi kolejkami. Również dojazd do początków większości tras jest bardzo ułatwiony.
Góry te będą świetnym miejscem do pieszych wędrówek zarówno dla bardziej, jak i mniej wprawionych wędrowców. Ukontentowani będą również fani zwiedzania jaskiń – tutaj położona jest największa jaskinia w Chorwacji, Vaternica.
Teren całego pasma górskiego jest dobrze zagospodarowany; jest tutaj sporo schronisk i restauracji. Zimą są atrakcyjne warunki, idealne do jazdy na nartach.

Rijeka jest miastem zlokalizowanym w północno-zachodniej części Chorwacji. Z jednej strony ma dostęp do Morza Adriatyckiego poprzez Zatokę Rijecką, z drugiej zaś do masywu Risnjak, będącego ostoją wielu rzadkich gatunków zwierząt, w tym białego rysia, od którego pochodzi jego nazwa.
Miasto to jest często albo jednym z punktów na drodze do miejscowości turystycznych, albo miejscem docelowym odpoczynku, głównie ze względu na swoją atrakcyjną lokalizację oraz fakt, że znajduje się tutaj lotnisko. Miasto pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza, dlatego cieszy się sporą popularnością jako zagłębie zabytków. Szczególnie warte uwagi są liczne cerkwie i kościoły pochodzące z XVII i XVIII wieku, między innymi kościół św. Wita czy cerkiew św. Mikołaja. Charakterystycznym punktem zabytkowej części miasta jest XV-wieczny ratusz oraz pochodząca z tego samego okresu wieża miejska.

Dodaj komentarz