Novi Vinodolski i Ropa

Novi Vinodolski

Novi Vinodolski to dość popularny ostatnimi czasy kurort turystyczny leżący w Zatoce Kvarneru. Miasto to założone zostało początkowo jedynie jako wioska rybacka, potem zyskując miano miasta portowego, a z czasem – również stolicy Księstwa Vinodola.
Atrakcje Novi Vinodolski przyciągają tu co roku na wakacje rzesze turystów. Ze strony zabytkowej najbardziej charakterystycznym punktem jest kościół św. Filipa i św. Jakuba z 36-metrową, białą wieżą, widoczną praktycznie z każdego punktu w okolicy tej miejscowości. Nie brak tutaj również muzeów i galerii, w których obejrzeć można zabytki etnograficzne. Na romantyczne wieczory dobrze sprawdzi się klimatyczna starówka z licznymi, niewielkimi restauracjami podającymi lokalne potrawy.
Prócz tego, Novi Vinodolski jest również ciekawym miejscem do wakacyjnego odpoczynku na morskim brzegu – dzięki lokalizacji wybrzeża opalać się można prawie w centrum kurortu. Ukontentowani będą również fani łódek i jachtów, które są wypożyczane z lokalnego portu.

Diving in Croatia – D.C. Dive-Side – Novi Vinodolski 2013 from Zsolt Kovács on Vimeo.

Ropa to niewielka miejscowości na wyspie Mljet, obfitująca zarówno w pola campingowe oraz namiotowe, jak również zwyczajne hotele oraz apartamenty. Miejscowość świetnie sprawdzi się dla tych osób, które cenią sobie spokój oraz odpoczynek również od przepełnionych kurortów turystycznych.
W Ropie i na Mljet atrakcje skupiają się na relaksujących aktywnościach. W samej miejscowości nie brak wypożyczalni sprzętu wodnego, zarówno łodzi, jak i wyposażenia niezbędnego do nurkowania czy żeglarstwa. Bez większego trudu można znaleźć również stadniny, które zapewnią dodatkową, rzadko spotykaną rozrywkę podczas odpoczynku.
Sama Ropa nie ma dostępu do wielu piaszczystych plaż, jednakże znajdują się tutaj liczne zatoczki kamieniste z grotami wodnymi, do których prowadzą wydeptane, asfaltowe oraz leśne ścieżki. Niedaleko znajduje się także Park Narodowy Mljet, doskonały jako miejsce na relaksującą, całodniową wycieczkę.

Dodaj komentarz