Split

Atrakcje Splitu

Split, malownicza miejscowość położona na dalmackim wybrzeżu Chorwacji, przyciąga turystów zapierającymi dech w piersiach widokami, słoneczną pogodą oraz krystalicznie czystą wodą Adriatyku. Bogata kultura oraz wspaniałe zabytki sprawią, iż wczasy w Splicie na długo zapadną w pamięć.

Tętniący życiem Split znajduje się ok. 60 km od Podgory i stanowi drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. Jedną z jego największych atrakcji jest zabytkowa świątynia Jowisza, wybudowana w latach 295-305 n.e., która stanowiła część pałacu Dioklecjana i znajdowała się w jego zachodniej części. W czasach średniowiecza budowla została przekształcona na chrześcijańskie baptysterium. Przy wejściu do obiektu zlokalizowany jest egipski sfinks, obok którego podziwiać można wczesnochrześcijańską kolumnę.

Zwiedzanie Splitu to przede wszystkim czas spędzony na poznawaniu wspaniałych zabytków łączących w sobie różne okresy historyczne oraz style architektoniczne. Na uwagę w Splicie zasługuje katedra św. Dujama, która stanowi właśnie połączenie stylu romańskiego, gotyckiego, renesansowego oraz barokowego. Wewnątrz budowli znajduje się m.in.: popiersie cesarza Dioklecjana, ołtarze św. Osipa i Stasa oraz wsparta na pięciu łokciach kazalnica. Charakterystycznym elementem obiektu jest licząca 60 m dzwonnica z białego kamienia, którą wznoszono aż 300 lat.

Co jeszcze zobaczyć w Splicie? Spacerując po mieście warto także zwrócić uwagę na zabytkowe mury obronne oraz trzy bramy miejskie: Złotą, Srebrną i Żelazną.

Wakacje w bajkowym Splicie to doskonała opcja dla osób spragnionych wypoczynku w malowniczym otoczeniu oraz turystów zainteresowanych bogatą historią miasta. Wspaniałe zabytki i atrakcje oraz idealne warunki do zażywania słonecznych kąpieli sprawią, iż urlop w Splicie pozwoli się zrelaksować i oderwać od codzienności.

Split from the sky from Bostjan Vucak on Vimeo.

Dodaj komentarz