Zagrzeb

Widok na Zagrzeb

Praktycznie każdy zna stolicę Chorwacji – i zarazem największe miasto na jej obszarze, zlokalizowane w północnej części kraju, w obszarze śródlądowym. Zagrzeb to świetne miejsce na wycieczkę dla tych, którzy cenią sobie porządną dawkę historii, a nie przepadają nad leniwym spędzaniem czasu nad morskim brzegiem. Dostać się tutaj można również w ramach jednodniowych wycieczek organizowanych lokalnie.

Co zobaczyć będąc tu na wakacjach? Każdemu fanowi historii w Zagrzebiu przede wszystkim, spodoba się Górne Miasto, zwane Gradec – początkowo była to osada, wokół której rozwinęły się zabudowania miejskie. Centralną częścią tego obszaru jest plac św. Marka, ze zlokalizowanym tutaj kościołem św. Marka z XIV wieku. Dziś przy placu zgromadzone są zabytkowe budynki pełniące rolę siedzib politycznych, niegdyś  jednak był to plac targowy. Z nieco późniejszej, barokowej epoki pochodzi kościół św. Katarzyny, ozdobiony licznymi rzeźbami oraz freskami i czarnymi ołtarzami.

Warta uwagi jest też dzielnica Kaptol, która również była osadą chrześcijańską, rozwiniętą wokół Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której wieże widoczne są ponad miastem. Oryginalnie katedra miała kształt gotycki, jednakże została odnowiona w duchu neogotyckim w XIX wieku.
W obu dzielnicach mieści się wiele dodatkowych zabytków i ciekawych budowli, podczas gdy Dolne Miasto przeznaczone jest raczej dla fanów współczesności – bogate w sklepy, kluby, z rozwiniętą siecią komunikacyjną.

Pulse of the city – ZAGREB from Marko Vrdoljak on Vimeo.

Dodaj komentarz